Programmu ir daudz un reizēm grūti atrast optimālākos risinājumus. Bieži programmas, kuras visur izreklamētas nemaz nav labākais risinājums, jo sākumā tur viss ir labi, bet tad iestājas maksas pakalpojumi. Tas izpaužas vai nu kā funkcionalitātes ierobežojumi vai izmēģinājuma laika beigas. Daudzām programmām ir maksas un bezmaksas versijas un 90% gadījumos bezmaksas versijas ir kā poligons kurā dažādi entuziasti izliek savas idejas, kuras pēc laika parādās maksas versijās un loģiski nekas nav minēts par ideju autoriem.
Tāpēc iesakām meklēt programmas, kurām nav maksas versiju, vai ir konkrēti skaidra bezmaksas versiju funkcionalitāte un iespējas.
Uzskatām, ka labs risinājums ir izmantot opensource programmas, tad neietāsies sodi par licenses nemaksāšanu, kā arī būs iespējas iegūt ļoti daudz noderīgu programmu mācībām, attīstībai kā arī biznesamn.
Daudzi nemaz nezin, ka tādām populārām programmām , kā Autocad, MS office, Photoshop un līdzīgām ir opensource alternatīvas ar daudz lielāku funkcionalitāti un iespējām, bet ikdienā darbojas ar kaut kur iegūtām 'kreisajām" programmām, riskējot saņemt soda sankcijas, jo lielākā daļa šo atlauzto programmu tomēr sūta izgatavotājam ziņas par to lietošanu un tas ir laika jautājums, kad izgatavotājs uzskatīs par izdevīgu jums atsūtīt kādu nelielu rēķinu pāris tūkstošu vai pat desmitu tūkstošu apmērā, ja sapratīs, ka esat maksātspējīgi.
Neliels piemērs no dzīves, kad jaunais biznesmenis iegādājies CNS darbagaldus meklējot pasūtījumus aizsūta uz konkursu konkurētspējīgu pieteikumu, kur pievienoti faili, kas sagatavoti uz šādas "kreisās" programmas un kā atbildi saņem rēķinu, kas liek bankrotēt labi uzsāktajam biznesam.
Tālāk izskatīsim risinājumus un dosim ieteikumus, kā sakārtot savu IT vidi, lai neiestātos neparedzēti izdevumi un maksājumi būtu tikai par ieviešanu un petērēto enerģiju, nevis nāktos barot dažādus IT monstrus, kas izmantojot mārketinga rīkus pamanās iedot savas programmas ar domu, ka gan jau, ja būsi iesācis nekur jau nebēgsi, jo pāret uz citu sistēmu būs neizdevīgāk, kā maksāt regulārus maksājumus par programmu lietošanu. Līdzīgi Rīkojas daudzi IT uzņēmumi, kas piedāvā pakalpojumus, kas izvietoti viņu serveros, ņem par to abonēšanas maksas kuras uzreiz tiek iztērētas, bet kad notiek problēmas, tad nav finansējuma to risināšanai, Vi arī, ja pašiem notiek problēmas, tad klients labākajā gadījumā paliek ar kaut kādu rezerves kopiju, kuru nav kur uzstādīt, vai vispār bez datiem,
Bieža parādība ir , ka IT pakalpojumu piedāvātāja programmētāji brīvi var pieļūt jūsu datiem un pat bez saskaņošanas atļaujas tos rāda citiem prezentācijas nolūkos.
Arī tādi bezmaksas pakalpojumi kā Google mākonis arī nemaz nav tik nekaitīgi, lietotājs tur glabā savus datus, apjoms aug, un tad vienu brīdi iestājas maksas pakalpojums, vai nākas secināt, ka foto kvalitāte samazinās, vai kādu dienu atverot saprotat, ka ir mainīts diazains un vairs nevar atrast kur un kas atrodas, vai datu eksporta gadījumā rodas problēmas, Sliktākie piemēri ir, ja pazaudējat telefonu un to kāds atlauž, pesavinās jūsu kontu un ir bijuši gadījumi, ka arī neizdodas atjaunot savu kontu, katrā ziņā tas lielākajā daļā gadījumu ir sastīts ar nepareiziem iestatījumiem, bet rezultāts vienalga ir tāds,kāds ir. Ja tas ir savs resurss, tad vismaz ir iespēja to izslēgt, izraut tīkla kabeli vai tamlīdzīgi, bet no sveša mākoņa kabeli vairs neizrausi, kā arī ne vienmēr zināms, vai kāds kopā ar jums nelasa jūsu datus un neskatās bildes.
Tātad būtu jāsāk ar pašu datoru, kur glabājas jūsu programmas. Praktisks risinājums ir uzinstalēt vairākus virtuālus datorus uz specializēta servera un slēgties pie tā no jebkura cita datora, telefona vai planšetes.
Daži piemēri ir "Proxmox" un "Vmware ESXi"
Vmware tiek jau vairāk kā 8 gadus un tās bezmaksas versija pilnīgi apmierina kā privātpersonas, tā arī uzņēmumu ar vairākiem desmitiem darbinieku. Atliek parūpēties par rezerves kopijām un jums būs savs mākonis kurā visi dokumenti un programmas atrodas aizsargātā iekšējā tīklā ar iespēju piekļūt no jebkuras vietas, kur ir internets, bet uz gala iekārtām nebūs nekādu datu, ko iekārtu pazaudēšanas gadījuma kāds varētu ļaunprātīgi izmantot. Laba lieta ir, ka virtuālajiem datoriem uz kuriem ir svarīgas programmas, var aizliegt piekļuvi internetam, t.i., jūs varat ar šiem datorim darboties, bet ne paši datori ne uz viņiem uzinstalētās programmas uz ārpusi netiek.
Proxmox ir progresīvs opensource risinājums ar plašām iespējām, tas šobrīd tiek sekmīgi apgūts un arī jau ior parādījušies gatavi risinājumi, piemēram WEB hostinga pilnīgai pārnešanai uz savu serveri, tā kā izmaksas ir tikai par fiksēto IP adresi, interneta pieslēgumu un datora patērēto elektroenerģiju, ko var mēģināt daļēji nosegt ar saules paneļu izstrādāto elektroenerģiju, uzkrājot to akumulatoros.
Tādu serveri varat novietot ārpus savas darba vai dzīves vietas, pat citā valstī un droši zināt, ka dati atradīsies drošībā, pat ja kāds izdomās savākt visas jūsu darba vietā atrodamās IT iekārtas.